Jak wybrać idealny kominek wolnostojący na drewno?

Jak wybrać idealny kominek wolnostojący na drewno?

Jak wybrać idealny kominek wolnostojący na drewno?

Oto kilka wskazówek, by wybrać odpowiedni model!

Wybierając idealny kominek wolnostojący na drewno, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dobra jakość paliw używanych do ogrzewania, palenisko, jakość wykonania oraz rozmiaru grilla są najważniejszymi kryteriami wyboru. Ważne jest, aby sprawdzić, czy kominek posiada europejską certyfikację oraz czy posiada wszystkie oznaczone atesty i wymagane homologacje. Poza tym warto wziąć pod uwagę następujące cechy:

Cecha Opis
Styl Istotne jest, aby potencjalny kominek wolnostojący na drewno pasował lub był zgodny z wystrojem domu.
Sposób ogrzewania Kominki ogrzewają powietrze, powierzchnię lub oba jednocześnie. Jeśli wybierzesz kominek opalany drewnem lub węglem, zapewni on ciepłe i bardzo zdrowe powietrze w Twoim salonie.
Ilość opału Kominki na drewno mają ograniczoną pojemność wkładu. Upewnij się, że jej pojemność jest dostosowana do Twoich potrzeb.
Efektywność Kominki, które mają dużą sprawność, polega na tym, że ogrzewane powietrze może być maksymalnie i trwale wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń.

Jednym z ważniejszych kryteriów doboru odpowiedniego kominka jest jego wielkość. Można zakupić kominek wolnostojący na drewno o szerokości od niewielkiej (nawet kilka centymetrów!) do bardzo dużych. Powierzchnia i pojemność kominka na drewno zależy od wielkości i możliwości paleniska. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kominka o powierzchni odpowiedniej do wielkości pomieszczenia, w jakim ma być on umieszczony.
Wybierając kominek wolnostujący na drewno, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki. Wybór dobrego jakościowo produktu pozwoli bezpiecznie i efektywnie korzystać z dodatkowego ogrzewania oraz cieszyć się pięknem wigilijnego ogniska.

Jak wybrać idealny kominek wolnostojący na drewno?

Podstawowe wytyczne przy wyborze kominka na drewno

Kominki wolnostojące na drewno są pięknym, praktycznym i wprowadzającym ciepło dopełnieniem wystroju domu. Więc, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kominka na drewno?

Rozmiar

Rozmiar kominka na drewno jest jednym z podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę – powinno pasować do pomieszczenia, do którego będzie przeznaczone. Do mniejszych i średnich pomieszczeń najlepiej wybrać odpowiedni model, który będzie bardziej zauważalny, ale nie zdominuje ich wnętrza. Większe modele są idealne do dużych sal, w których kominek będzie głównym punktem.

Oszczędność energii i ogrzewanie

Nawet jeśli wybór modelu jest zadowalający, ważne jest, by upewnić się, że dany kominek jest wyposażony w odpowiednie narzędzia, które będą pozwalały zaoszczędzić energię oraz, że będzie mógł dobrze ogrzewać dom. W tym celu należy upewnić się, że kominek posiada:

  • system doprowadzania powietrza do spalania
  • pokrywę kominka, zmniejszającą straty ciepła
  • szybę, która ułatwi regulację temperatury i przepływu powietrza
  • zasilanie w paliwo zgodne z ograniczeniami wydzielanymi gazami

Styl

Ponieważ kominki wolnostojące na drewno są niezbędną częścią aranżacji domu, ważne jest, by dobrać idealny model, który będzie pasował do jego stylu. Obecnie znajdzie się wiele modeli o różnych stylach, typografii, kolorów i materiałów, które będą pasować do każdej aranżacji.

Kryteria Kominek wolnostojący na drewno
Rozmiar Rozmiar dopasowany do pomieszczenia
Oszczędność energii System doprowadzania powietrza, pokrywę kominka, szybę
Styl Obecnie znajdzie się wiele modeli o różnych stylach, typografii, kolorów i materiałów

Wybierając idealny kominek na drewno, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe kryteria, aby mieć pewność, że posłuży on na lata. Dzięki odpowiedniemu wyborowi, dom będzie ogrzewany w odpowiedniej temperaturze i cieszyć gości wszystkimi swoimi pięknymi szczegółami.

Jak wybrać idealny kominek wolnostojący na drewno?

Drewno jest doskonałym paliwem do kominków

Jeśli chcesz by Twój dom był ciepły i przytulny, ale i jednocześnie się wyróżniał, kominek wolnostojący na drewno to idealne rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i rozmiarów kominków, z różnymi mocami grzewczymi. Decydując się na zakup kominka na drewno, powinieneś wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym: wielkość mieszkania, domu, aby mieć pewność, że wybrany model będzie odpowiedni, moc grzewcza, funkcjonalność, rodzaj paliwa i wygląd.

Poniżej przedstawiono tabelę charakterystyki najbardziej popularnych rodzajów pieców/kominków wolnostojących wyposażonych w kratkę do spalania drewna:

Rodzaj pieca Moc grzewcza (kW) Średnica kratki (cm)
piec żeliwny 3,5 – 10,5 31-51
kotły na drewno 4,5 – 11,5 30-43
piec stalowy 2,2 – 8,5 42-77

Do zastosowania w domu, najczęściej warto wybrać kominek wykonany ze stali, złączone z kratką o średnicy większej niż 35 cm. Wybierając kominek właściwej mocy, jesteśmy w stanie zoptymalizować jego użytkowanie do wielkości pomieszczenia. Pomocne będzie zwrócenie uwagi na moc kominka wynoszącą mniej niż 4 kW.

Jeśli interesujesz się kupnem wolnostojącego kominka na drewno – dowiedz się jak wybrać ten idealny! Kliknij tutaj i poznaj nasze wskazówki: https://focus-creation.com.pl/kominki-wolnostojace-na-drewno/.