Jakie są dostępne dotacje dla osób fizycznych na inwestycje w fotowoltaikę?

Jakie są dostępne dotacje dla osób fizycznych na inwestycje w fotowoltaikę?

Dofinansowanie fotowoltaiki – jakie dotacje oferuje rząd?

Państwowa pomoc w postaci dotacji

Rząd wychodzi naprzeciw inwestorom w dziedzinie fotowoltaiki i oferuje wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji. Państwa dofinansowanie pozwala uzyskać niższy koszt inwestycji, przy jednoczesnym dostosowaniu się do niezbędnych warunków i wytycznych UE, zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 2013 r. „o efektywności energetycznej i zamiany energii cieplnej i chłodniczej w budynkach” (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 884). Przy wypełnianiu wymagań formalnych i spełnieniu wszelkich uwarunkowań jesteśmy w stanie przystąpić do ubiegania się o dotację. Aby wspomóc proces, poniżej znajduje się tabela przedstawiająca aktualne terminy naboru wniosków oraz kwoty dofinansowań:

Nazwa Programu Termin Naboru Maksymalna Kwota
Operacja ograniczania emisji gazów cieplarnianych 04.09.2011 – 31.12.2020 90 000zł
Program Cyfrowa Polska 05.07.2018 – do wyczerpania funduszy do 10 000zł
Program Termomodernizacja Plus 05.07.2018 – do wyczerpania funduszy 65 000zł

Ubieganie się o dotacje pozwala finansować część inwestycji związanych z montażem fotowoltaiki, w tym modernizację placów instalacyjnych, zakup podzespołów oraz usługi instalacyjne. Kwoty dotacji są porównywalne do rynkowych stawek, a decyzja o realizacji dotacji zależy od ilości wniosków oraz środków finansowych jakie są dostępne w ramach danego Programu.

Dotacje dla osób fizycznych na fotowoltaikę – pieniądze na inwestycje

Chcesz przeprowadzić inwestycje w systemy fotowoltaiczne? A może dopiero planujesz wprowadzenie odnawialnych źródeł energii w Twoim domu lub firmie i poszukujesz odpowiedniego finansowania? Koniecznie sprawdź po dostępne w Twoim regionie dotacje – pieniądze na fotowoltaikę.

Gdzie szukać dotacji na fotowoltaikę?

Pierwszym miejscem, o którym powinieneś pomyśleć przy szukaniu wsparcia w zakupie i montażu urządzeń fotowoltaicznych, są programy operacyjne prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Dotacje mogą być przyznawane w formie dofinansowania w ramach różnych projektów, np. „Czyste Powietrze” czy „Czyste Technologie”, dzięki którym możesz skorzystać z ulg inwestycyjnych lub dopłat do systemów fotowoltaicznych.

Dotacje unijne na fotowoltaikę

Środki pozyskiwane z funduszy unijnych to kolejny dobry sposób finansowania inwestycji w fotowoltaikę. Możliwość skorzystania z dotacji w ramach funduszy unijnych wykracza daleko poza przypadki dotyczące indywidualnych osób – ważne jest tutaj wprowedzenie w życie założeń związanych z efektywnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w danej grupie społecznej.

Tabele i wypunktowania w rozbudowanym akapicie

Oprócz wymienionych powyżej, istnieje szereg innych rozwiązań, które pozwalają osobom fizycznym otrzymać dotacje na inwestycje w fotowoltaikę:

  • Programy lokalne, prowadzone przez samorząd jednostki terytorialnej,
  • Inicjatywy rządowe lub te pod patronatem innych instytucji publicznych,
  • Dofinansowania związane bezpośrednio w montażem systemu znanego jako „leasing fotowoltaiczny”.

Dobra wiadomość jest taka, że wybór możliwych dotacji na inwestycje w fotowoltaikę jest na tyle duży, że każdy powinien znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie.

Tabela dotacji na fotowoltaikę

Źródło dotacji warunki Oświadczenie
Fundusze unijne asp. ekologiczne Tak
Samorząd lokalny Asp. wdrażania energii odnawialnej Nie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Dopłaty do systemów fotowoltaicznych Tak
Inicjatywy rządowe ulgi inwestycyjne Nie

Dotacje na inwestycje w fotowoltaikę dla osób fizycznych

XI edycja programu „Mój Prąd” to wielka szansa dla osób fizycznych do uzyskania dotacji na inwestycje w fotowoltaikę.
Ogromną zaletą programu „Mój Prąd” jest to, że pozwala wszystkim domownikom zmniejszyć swoje opłaty za energię poprzez stworzenie własnej mikroinstalacji słonecznej. Projekt udziela dotacji na dofinansowanie inwestycji samodzielnie lub przy wsparciu wykwalifikowanego wykonawcy.

Gdzie szukać informacji na temat dostępności dotacji?

Aby móc skorzystać z dotacji na fotowoltaikę dla osób fizycznych ważne jest poznanie podstawowych informacji na temat dostępności takich dotacji. Najwygodniejszym sposobem będzie wizyta osobista lub kontakt telefoniczny ze starostą lub prezydentem miasta, w którym mieszkasz. Na stronach internetowych można także zapoznać się w informacjami dotyczącymi dotacji na fotowoltaikę.

Istniejące rodzaje dotacji na inwestowanie w fotowoltaikę

Rodzaj dotacji Opis
Dofinansowanie do 10 000 zł Możesz uzyskać dotację na koszty inwestycji, takie jak płyty fotowoltaiczne, instalacje elektryczne i akcesoria.
Subwencja Uzyskasz subwencję w wysokości 10 000 zł na energię elektryczną, którą wyprodukuje Twoja instalacja.

Należy pamiętać, że oferta dotacji Mój Prąd wygasła, ale zaczyna się kolejna edycja programu dotacji dla osób fizycznych na inwestycje w fotowoltaikę w 2021 roku.Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie dotacje można otrzymać na fotowoltaikę, kliknij tutaj -> [link do artykułu]: https://kawucha.pl/poradniki/fotowoltaika-dotacje-dla-osob-fizycznych/.