Magnes ziem rzadkich, czyli magnes neodymowy walcowy

Magnesy neodymowy są najsilniejszym rodzajem magnesu stałego dostępnego na rynku i są wytwarzane w różnych kształtach i rozmiarach. Są one stosowane w szerokim zakresie zastosowań, w tym terapii magnetycznej, biżuterii i zastosowań przemysłowych, takich jak silniki, generatory i głośniki. Magnesy neodymowe są wykonane ze stopu neodymowy, żelaza i boru (ND2FE14B). Neodym zapewnia główne pole magnetyczne, podczas gdy żelazo zapewnia dobrą wytrzymałość mechaniczną, a bor zwiększa przymus (odporność na demagnetyzację).

Siła magnesów neodymowych wynika z wysokiego momentu magnetycznego

Magnesy neodymowe są czasami znane jako magnesy „ziem rzadkich”, ponieważ są wykonane z elementów ziem rzadkich. Magnesy walcowe to zazwyczaj magnesy neodymowe. Siła magnesów neodymowych wynika z faktu, że mają one wysoki moment magnetyczny na objętość jednostki (magnetyzacja). Moment magnetyczny jest miarą ogólnej wytrzymałości pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes. Im wyższy moment magnetyczny, tym silniejsze pole magnetyczne. Magnesy neodymowy są bardzo kruche i można je łatwo złamać, jeśli zostaną upuszczone lub uderzone twardym obiektem.

Magnes neodymowy walcowy jest wykonany ze stopów różnych metali

Magnesy neodymowe są najsilniejszym rodzajem magnesu trwałego dostępnego obecnie. Są one wykonane ze stopu neodymu, żelaza i boru (ND2FE14B), a czasem są znane jako magnesy NIB lub Neo. Nazwa „neodymowy” pochodzi od greckich słów neos (nowe) i didymos (bliźniak), odnosząc się do faktu, że neodym jest elementem rzadkim ziemi.

Szerokie zastosowanie magnesów neodymowych walcowych

Magnesy neodymowe są stosowane w szerokiej gamie zastosowań, od małych urządzeń elektronicznych po największe magnesy na świecie. Są one również stosowane w turbinach wiatrowych i pojazdach elektrycznych. Magnesy neodymowe są wykonane przez proces zwany metalurgią proszku. W tym procesie proszek metalowy jest najpierw wciśnięty w pożądany kształt, a następnie podgrzewany do wysokiej temperatury.

Właściwości fizyczne magnesów walcowych

Ta wysoka temperatura powoduje, że atomy metalu zmieniają się w bardzo silny materiał magnetyczny. Magnes neodymowy został po raz pierwszy opracowany w latach 80. I od tego czasu stał się najsilniejszym rodzajem magnesu stałego na świecie. Magnesy te są używane w szerokiej gamie zastosowań, od małych urządzeń elektronicznych po największe magnesy na świecie. Magnesy neodymowe są wykonane ze stopu neodymowy, żelaza i boru (ND2FE14B).
Magnesy neodymowe są najsilniejszym rodzajem magnesu stałego dostępnego na rynku i są wytwarzane w szerokiej gamie kształtów, rozmiarów i ocen. Magnesy neodymowy są najpotężniejszymi stałymi magnesami na świecie.