Ośrodki dla alkoholików – najważniejsze informacje.

Ośrodki dla alkoholików – dla kogo?

Alkoholizm w Polsce był zawsze bardzo poważnym problemem i tak jest nadal. W tej chwili szacuje się, że ponad milion osób nadużywa alkoholu, a razem z osobami współuzależnionymi liczba osób, którym alkohol niszczy życie, wynosi nawet 4 miliony. Czyli średnio co 8 osoba cierpi na związane z alkoholem i jego nadmiernym piciem skutki. Ośrodki dla alkoholików leczące stacjonarnie są miejscami, gdzie trudno o wolne miejsca i czeka się na nie miesiącami. Na dodatek leczenie alkoholizmu nie dotyczy tylko tak, jak serwują nam to często programy i filmy najniższych grup społecznych, ludzi ubogich i wykluczonych. Alkoholizm może dopaść każdego i czasami to, to niewinne według ogółu społeczeństwa sięganie po jedno piwo czy kieliszek wina po pracy, czy przed snem. Dlatego też do ośrodków leczenia uzależnień od alkoholu trafia coraz więcej osób z różnych grup wiekowych, późnej płci i mający diametralnie różny status materialny, społeczny czy zawodowy.

Ośrodki dla alkoholików – jak prowadzona jest terapia?

Terapia w różnego rodzaju ośrodkach leczenia alkoholizmu przebiega według takich samych lub zbliżonych reguł. Na początek należy pamiętać, że żadnej terapii, niezależnie od potrzeby nie da się przeprowadzić u osoby, która tego nie chce. Dlatego też na początek osoba uzależniona od alkoholu, chcąca się leczyć, musi szczerze i wprost o tym powiedzieć głównie poprzez bezpośrednie przyznanie się przed terapeutą i bliskimi dla problemu. Bez tego nie można rozpocząć żadnych działań w kierunku przerwania spożywania alkoholu. Następnie przeprowadzane są testy i badania diagnostyczne, które mają wskazać także stan organizmu osoby uzależnionej. Nierzadko przerwanie ciągu alkoholowego czy ogólnego spożywania alkoholu regularnie prowadzi do trudności z odstawieniem, także na poziomie fizycznym dochodzącym nawet w ekstremalnych sytuacjach do zaburzeń pracy serca i innych grożących życiu skutkach. Jeżeli pacjent nie potrzebuje albo przebył terapię detoksykującą, można wyznaczyć mu odpowiednie dla niego formy terapii, których podstawa jest nadal zrozumienie dla problemu i motywacja do przerwania i wyjścia z nałogu.

Ośrodki dla alkoholików – wsparcie dla rodzin.

Wiele ośrodków leczenia alkoholizmu to miejsca, gdzie nie tylko osoba bezpośrednio uzależniona może skorzystać z możliwości terapii. Terapia dla bliskich także jest ważna. Zarówno ze względu na nich samych i piekło, jakim jest dla nich uzależnienie bliskiej osoby, jak i na to, że odpowiednie przedstawienie im sytuacji, genezy nałogów i tego, jak funkcjonuje i myśli osoba uzależniona, może pomóc w zerwaniu z nałogiem bliskiej osobie.